Łyżkarze z Nowicy

Przez ostatnie pół roku adminka Archiwum Nowicy-Przysłup realizowała  autorski program stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To był pracowity i bardzo inspirujący czas. Wyjazdy, praca w terenie, szperanie w archiwach, kwerendy a przede wszystkim spotkania i godziny rozmów z nowickimi łyżkarzami.

Łyżki i inne, często drobne wyroby z drewna wyrabiano w Nowicy i Przysłupiu na pewno już w XIX wieku [1]. Aż do czasów elektryfikacji w latach 70 XX w., nowiccy łyżkarze używali do tego celu wyprodukowanych przez siebie narzędzi: hrabów, dziadów (kobylicy), tokarek sznurkowych i nożnych. Oprócz łyżek toczonych wyrabiano także łyżki strugane oraz elementy różnych drobnych sprzętów domowych i narzędzi gospodarskich.

Na stronach internetowych Archiwum Nowicy – Przysłupia, w filmie zatytułowanym „Łyżkarze z Nowicy”,  a przede wszystkim publikacji, która ukarze się drukiem w czasopiśmie pokonferencyjnym wydanym przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i „Pismo Folkowe” pt: “Kultura – tradycja – kontynuacja”, prezentuję  wyniki własnych badań terenowych, realizowanych w ramach wspomnianego Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r., dotyczące historii i teraźniejszości łyżkarstwa (dziedzina: twórczość ludowa; tytuł projektu: Łyżkarstwo w Nowicy i Przysłupiu historia  i stan aktualny.)