W czerwcu rozpoczęliśmy długo wyczekiwany projekt zatytułowany „Dom”. Na jego całość składają się trzy odrębne zadania: badania terenowe we wsi Nowica na Łemkowszczyźnie (wraz z obecnym przysiółkiem, będącym niegdyś odrębną wsią, Przysłupem), przygotowanie rysunkowej, etnograficznej mapy tej małej miejscowości i spektaklu muzycznego zatytułowanego „Dom”.
Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć nieco więcej o podstawie projektu czyli etnograficznych badaniach terenowych. Odwiedzamy mieszkańców i mieszkanki wsi Nowica by podczas spotkania dowiedzieć się m.in. nieco więcej na temat byłych mieszkańców, którzy mieszkali w nieistniejących już dziś budynkach. Zabudowania te – tradycyjne łemkowskie chyże z XIX i początków XX w. – będące charakterystycznym elementem krajobrazu Łemkowszczyzny zostały m.in. utrwalone na fotografiach archiwalnych przez badaczy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w latach 70 XX w. (skany tych fotografii znajdują się w posiadaniu Archiwum Nowicy-Przysłup prowadzonym przez naszą Fundację „Memo”). Niestety pozostały jedynie fotografie domów bez informacji na temat ich mieszkańców. Informacje te, wraz z tymi dotyczącymi innych chyż we wsi – mamy nadzieję pozyskać w trakcie badań terenowych. Ale to nie wszystko – pozyskamy również materiały archiwalne dotyczące historii mieszkańców i mieszkanek a także ich przymusowego wysiedlenia w ramach Akcji Wisła z 1947 r. w wyniku, której wieś Nowica wraz z przysiółkiem Przysłup opustoszały. Przed nami prace digitalizacyjne, ewidencja i archiwizacja w Otwartym Systemie Archiwizacji pozyskanych podczas badań terenowych archiwaliów a także ich promocja poprzez umieszczenie zdigitalizowanych materiałów archiwalnych na stronie internetowej Archiwum. Poniżej zamieszczamy kilka fotografii dokumentujących postępy prac w tym zakresie.
Działania te nie byłyby możliwe gdyby nie otrzymane dofinansowanie
Na fotografiach widoczni Anna Karlak, Szymon Modrzejewski, Regina Pazdur i Andrzej Felenczak a także fotografie archiwalne z kolekcji Anny i Mirosława Karlaków; rodziny: Michniaków, Gazdów, Gryblów, Karlaków i Tylawskich.