O Archiwum

Archiwum Nowicy Przysłup tworzą ludzie społecznie angażujący się po to aby zachować w pamięci to „co było”. Jesteśmy przekonani, że dbałość o dziedzictwo kulturowe jest szalenie ważne dla tego „co jest” i przede wszystkim tego „co będzie”.

Archiwum powstało w 2016 r. z inicjatywy Reginy Pazdur, przy współpracy Izabeli Osadnik i Macieja Kudłacika. Od 2017 r. działamy pod skrzydłami Fundacji „Memo”, którą założyliśmy.

Historia:

W 2016 r. realizowaliśmy projekt finansowany z FIO – Małopolska Lokalnie

Celem projektu była ochrona i promocja dóbr dziedzictwa kulturowego – w tym także kultury łemkowskiej – poprzez stworzenie Cyfrowego Archiwum Społecznego Nowicy-Przysłupia przy zaangażowaniu: mieszkańców wsi, osób przyjezdnych i wolontariuszy ze wsią związanych oraz członków stowarzyszeń działających na terenie wsi.

Działania podejmowane w ramach Archiwum mają charakter długoterminowy. Ich realizacja nie jest możliwa bez bezinteresownej pomocy ludzi dobrej woli

W Etapie 1. przeprowadziliśmy wstępne badania terenowe oraz kwerendy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

W etapie 1 projektu archiwizowaliśmy dokumenty w Otwartym Systemie Archiwizacyjnym OSA w jej wersji detskopowej. Dlatego skany archiwaliów znajdujących się poniższej ewidencji udostępniamy do wglądu na pisemne życzenie zainteresowanego/nej (ewidencja w załączniku).

W 2019 r. realizowaliśmy etap 2 projektu finansowany przez Województwo Małopolskie

Tym razem prace archiwizacyjne wykonywane były w webowej wersji Otwartego Systemu Archiwizacyjnego OSA stąd wszelkie materiały są dostępne do przeglądania w sieci, na stronie Archiwum oraz stronie Fundacji „Memo”.

W 2024 r. realizujemy długo wyczekiwany projekt zatytułowany „DOM”.


Na całość projektu składają się trzy odrębne zadania: badania terenowe we wsi Nowica na Łemkowszczyźnie,  przygotowanie rysunkowej, etnograficznej mapy tej miejscowości (w wersji papierowej i online) i spektaklu muzycznego zatytułowanego „Dom” (inspirowanego historiami mieszkańców/ek)

Pobierz